Företagsregister
Porslins- Kakel- och Keramikfabriker, små och stora företag

 A-B
Abbekås Keramik Anjous Krukmakeri Ateljé Arctica Björnbergs Kakelfabrik Bredsjö Porslinsbruk
AgnChri Stengods Annas Krukor & Fat Ateljé Björkedal Björnbergs Lervarufabrik Brising & Fagerström
Ahla Krukmakeri Anzengruber Keramik Ateljé Renö Blekinge Keramik Brix Krukmakeri
Ailis Keramikverkstad Aspagården Keramik Avalon Keramik Boivie, Carl Kakelfabrik Bromma Keramik
Akka Keramik Arbrå Kakelfabrik Backa Keramik Boda Fajansfabrik Brukskeramik
Alingsås Keramik Argilla Krukmakeri Basun Keramik Bodane Kakelugnsfabrik Brunskogs Keramik
Alm's Keramik Árran Krukmakeri BaWa Keramik Boda Nova Byxelkrok Keramik
Alsnäs Kakelfabrik Örebro Artea Keramikverkstad BeKå Keramik Bo Fajans Båtabackens Keramik
Andersson & Johansson Arvika Kakelfabrik Bernardi Konst Göteborg Borås Kakelfabrik Bältarbo Keramik
Andersson, O Kakelfabriker Arvika Keramik Birka Keramik Brandi Keramik Bäx Krukmakeri

 C-F
C A Pettersson & Co Dreja Krukmakeri Engvall Örebro Fjäderholmarna Futurum Inredningsfirman
Catri Stengods Ebbebo Keramik Eskilstuna Kakelfabrik Focus Ateljé Falun Fyris Keramik
Christers Fajansfabrik Ego Stengods Etelhems Krukmakeri Forssåns Stenkärlsfabrik Fyrklövern
Christers Keramik Ekelunds Marbel & Porslin Eva Björks Lervarufabrik Fredriksdals Porslinsfabrik Fågelmara Krukmakeri
Christina Keramik Ekelunds Porslinsmåleri Fagersta Keramik Frostviken Keramik Förlösa Lervarufabrik
Christine-Fajans Elbogen Keramik Malmö Ferners Krukmakeri Fryksta Krukmakeri -
Deco Helsingborg Elfstrands Kärlfabrik Fide Fajans Fröbäckens Krukmakeri -
Degerhof Porslinsfabrik Elinders Kakelfabrik Filippa K Fullersta Keramik -
Designhuset Lidköping Enegårdens Hantverk Filipstads Kakelfabrik Furusunds Krukmakeri -

 G-J
Gabrielhallen Stockholm Gisslarbo Keramik Göteborgs Porslinsfabrik Hjobergs Keramik Irenes Lersaker
Gabrielverken Glava Keramikverkstad Hackefors Porslinsfabrik Hjo Krukmakeri Jani Keramik
G.A. Johnn Malmö Glory - Svensk Keramik Hagaström Keramik Hjortlunds Ateljéer Jie Gantofta
Gamla Uppsala Keramik Godset Keramik Hallands Län (Dokumentation) Hoffman & Björkman Jobs Keramik
Gamla Stans Krukmakeri Gränsfors Blomkruksfabrik Hallberg, Oskar Holmes & Bergnehr Julis Keramik
Gammelgård (Landström) Guldkroken Hammarbyhöldens Krukm. Hägerstens Keramik Jussis Keramik
Gammelgård Hishult Gustavsbergs Porslinsfabrik Hamra Krukmakeri Hälle Krukmakeri Juttamik
Gammelgården Stengods Gökboet Arvika Handfaste Krukmakeri Hällinge Keramik Jämtland (Dokumentation)
Gefle Porslinsfabrik Göteborgs Keramik, AB Handkraft Höganäsbolaget Järvsö Keramik
Gewecke Keramik Göteborgs Lerkärlsfabrik Helsingborg Stenkärlsfabrik Höganäs Keramik Jönköpings län (Dokument.)

 K-M
K2 Keramik Konst Keramik Enhörna La Poterie Lokatta Keramik Mariebergs Porslinsfabrik
Kakelfabriks AB, Karlskrona Kopparbergs Krukmakeri Lars Drejare Lomarker, Bröderna Mariehult
Kalmar län (Dokumentation) Kristinehamns Porslinsfabrik Larsson & Lundgren Lomma Porslinsfabrik Medevi Krukmakeri
Kalmar Kakelfabrik Kronoberg (Dokumentation) Lassagårdens Keramik Lotta & Mary Keramik Melltorps Krukmakeri
Karlbergs Kakelfabrik Krukmakaren Höganäs Ledbergs Krukmakeri Lotties Keramik Michaels Krukmakeri
Karlsbyhedens Krukmakeri Krukmakaren Ystad Leksands Krukmakeri Lundgren, P.H. (B.H.) Motala Lervarufabrik
Karlskrona Porslinsfabrik Krukmakargården Lenas Keramik Löfnäs Stenkärlsfabrik Munk Keramik
Karlslunds Krukmakeri Kullabygdens Keramik Lergjord MadonnaLiv Munkvalvet Visby
Keramikstudion Kullamannen Keramik Lerindustri AB, Örebro Malmgrens Kakelugnsfabrik Mölle Krukmakeri
Keramik Olle Kungsholms Kakelfabrik Lerkärlet Krukmakeri Malmö Keramik Mönsterås Kakelfabrik
Keramisk Konst Orsa Kvidinge Keramik Lerlaxen Halmstad Malmö Porslinsfabrik Mörse, AB Stig
Klase Keramik Kylle Keramik Lersaker Huddinge Malmö Porslinsmåleri -
Klippan Keramik Kärna Krukmakeri Lertuppen Västerås Malva Krukmakeri -
Klockaregården Keramik L & C Helsingborg, AB L.E. Wahlström, AB Mannis Keramik  -
Klosterkeramik Laholm Keramik Lidköpings Porslinsfabrik Marianas Keramik -

 N-S
Neda Keramik Visby Nyman & Nyman Resmo Krukmakeri Sireköpinge Stengods Svenska Kakelfabriken, AB
Nensjö Keramik Nymans Porslinsmåleri Riis Keramik Skansen Krukmakeri Svensk Keramik Leksand
Nila Keramik Ohlsson, Firma Otto B. Ringbergs Krukmakeri Skattkärrs Kakelfabrik Svenskt Glas
Nimo, Siljansnäs Orsa Keramik Rignérs Kakelfabrik Göteborg Skinnarvikens Kakelfabrik Swärds Gullaskruf
Nittsjö Keramik Oskarshamns Fajansfabrik Riviera Keramik Skottorp Stengods Syco / Nya Syco
Nordisk Keramik Degerfors Oskarshamns Kakelfabrik Rudholms Kakelfabrik Smedy Lervaru & Fajansfabrik Szilasi Keramik
Norrtelje Kakelfabrik Packendorffs Kakelfabrik Rutebo Leksand Solhem Krukmakeri Säters Kakelfabrik
Norrmans Motala Paradisverkstan Röinge Keramik Solsieg Keramik Söderdala Kakelfabrik
Norska Lerkärlsbutiken Pol Keramik Rörstrands Porslinsfabrik Steninge Lervarufabrik Södertälje Stenkärlsfabrik
Norska Stenkärlsfabriken Promoto Keramik Sagaform St. Eriks Lervarufabriker Sölvesborgs Fajansfabrik
Nya Fajansfabriken Förlösa Pålsjö Fajansfabrik Sala Keramikfabrik Stockholm (Dokumentation) Sörling & Söner Lervarufabrik
Nybro Fajansfabrik Quarnbergs Porslinsfabrik Sandberg, J.W. Karlstad Studio Keramik Göteborg -
Nykvarns Hantverk Quistofta Stenkärlsfabrik Sandbäcks Kakelfabrik Sturehofs Krukmakeri -
Nykyrka Keramik Ramsö Bränneri Selsbo Keramik Svaneholm -
Nyköpings Kakelfabrik Raus Stengods Sigtuna Keramik Svedala Kärlfabrik -

 T-Ö
TAL-Keramik Torshälla Stenkärlsfabrik Töreboda Keramik Viktorias Keramik Älvsborgs län (Dokument)
Tallhöjdens Stengods Torsås Fajans Töreboda Lervarufabrik Vimmerby Krukmakeri Älvsjö Keramik
Tallås Hantverk ToTo Keramik Törngrens Krukmakeri Wissler Keramik Öfverberg Stockholm
Terracotta AB, Göteborg Tre Krukor Skansen Ulfsunda Porslinsfabrik Vittinge Keramik Örebro Fajansfabrik
Terrakotta Keramik Trensums Porslinsfabrik Ulricas Krukmakeri Witt Keramikverkstad Örebro Kakelfabrik
Tidholms Kakelfabrik Triller Tobo Upsala Ekeby Vänge Gustavsberg Örebro Kakel o Stenkärlsfab.
Tilgman Keramik Trollhättans Kakelfabrik Upsala Kakelfabrik Västergården AB Örebro (Dokumentation)
Tillinge Fayencefabrik Trosa Keramik Utterbergs Lerkärlsfabrik Västerviks Krukmakeri Örjan Keramik
Tjurkö Stengods Tullinge Keramik Vallis Keramik Växjö Porslinsfabrik Östberg J.E. & Co Kakelfabrik
Tolla Keramik Tvings Porslinsfabrik Wallåkra Lerkärlsfabrik Yourstone Keramik -
Torekov Keramik Tällbergs Falkenberg Varbergs Stenkärlsfabrik Ystad Keramik -
Torekällberget Töreboda Blomkrukor Vianden, P.J. Fjansfabrik Åfors Keramik -
Tornvillans Krumakeri Töreboda Kakelfabrik Wickmans Kakelfabrik Åkerlindska Kakelfabriken -
Personregister
Keramiker, Kruk- och kakelugnsmakare, Skulptörer, enskilda företagare m.fl.

 A
Abrahamsson, Erik Alexandersson, Thomas Anderberg, Mela Andersson, Lena Aronsson, Åke
Abrahamsson, Tony Alexéus, Rolf T.M. Andersson, A.G. Arboga Andersson, Martin Arthur, Jenny och Joakim
Ackler, Thomas Allansdotter Boström, Maria Andersson, Anders (ATA) Andersson, Ragnar Arvidsson, Gunilla
Adelborg, Louise Allert, Henrik Andersson, Annkristin Andersson, Robin Asel, Rudolf
Adelborg, Margareta Alm, Annika Andersson, Axel "Axa" Anderson, Sven Askengren, Anne
Adelborg, Ottilia Alm, Ernst Andersson, Carl Johan Andréasson, Siv Asplund, Georg Kristian
Addin, Curt M. Alm, Staffan Andersson, Christin Andrén, Gunilla Asshoff, Peter och Majvor
Adlercreutz, Cilla Almgren, Gösta Andersson, Eva-Lena Andresen, Jens Christian Atterberg, Ingrid
Adlersparre, Rolf Almquist, Ansgar Andersson, Gert Ingvar Anjou, Carl Erik Aulin, Ingemar
Adner, Malin Almström, Harald Andersson, Gunnar (Höganäs) Ankarcrona, Alexis Avén, Carl Oskar
Adrian, Else Almström, Knut Andersson, Gunnar (DECO) Ankarsvärd, Märta Axelsson, Leena
Ahlin, Agge Améen, Märta Andersson, Göran Ankerblad, Birgitta Axelsson, Miriam
Ahlsten, Ulrika Anagrius, Tomas Andersson, Jan Åke Anzengruber, Michael Axelsson, Pär
Alberius, Olle Anderberg, Astrid Andersson, Kerstin Arenhill, Åke Axelsson, Viktor
Alexandersson, Charlotte Anderberg, Hilda Andersson, Knut Samuel Aronsson, Agne -

 B
Baggerie, Anette Berge, Greta Bjurström, Edit Bodin, Lars & Eva Brix, Thorvald
Barck, Nils Berglund, Anette Björgvinsson, Helgi Boije, Lena Brodier, Kristina
Bechteler, Ruth Berglund, Bengt Björkdahl, Elin Boivie, Cecilia Brodin, Lena
Bellander, Jenny Bergman, Rune Björklund N, Elisabeth Bolin, Sven Brorsén, Gunnar
Benedicks-Bruce, Carolina   Bergsten, Lars Björkman, Anita Bolinder, Kjell Brosböl Hansen, Bente
Benedikt, Rose Marie Bergström. Lars Björkman-Sundh, Agneta Borg, Gunnar Brun, Nils
Bengtson, Barbro Bernardi, Gervasio Björkqvist, Jutta Borg, Tore Brusewitz, Anita
Bengtsson, Eva Berndtsson, Åsa Björnberg, Josefine Borgström, Bo Brännström, Susan
Bengtsson, Göran Bertelsen, Svenning Björquist, Karin Borgström, Carl Einar Burmeister, Gabriel
Bengtsson, Hertha Beskow, Rut Blahd, Eva Borselius, Anne-Beth Bursie-Fogelberg, Anna
Bengtsson, Ingvar Beyer, Walther Blanche, Mia Botwid, Katarina Burton, Erk och Lore
Bengtsson, Karin Beutler, Marika Blixt, Yngve Bourelius, Elsi Båge, Gertrud
Bengtsson, Rolf Billander, Elisabeth Blomberg, Kjell Bourelius, Margareta Bäck, Mia
Bengtsson, Sven Billander, Erik och Elisabeth Blomberg, Sigrid Bourénery, A. Eugéne Bäckström, Susanna
Bennich, Jeanette Billander, Folke Blomberg, Stig Bouvin, Ture Böckman, Edgar
Berenvik, Anita Billander, Håkan Blomdell, Johan Boye, G. Börjeson, John
Berg, Birgitta "Bi" Billander, Leif och Greta Blomqvist, Calle Brandels, Ove Börjesson, Maria
Bergh, Edvard Billby, Birgit Blomqvist, Malin Brandi, Henry Börsum, Bror
Berg, Marie Billgren, Tine Roald (AC) Boberg, Anna Breger, Bibbi & Carl Arne Börrefors, Mats Åke
Berg, Oscar Birgerson, Anna Boberg, Ferdinand Brieditis, Katarina Böving, Riborg
Berg, Rolf Bjerke Petersen, Vilhelm Boberg, Sven Brinck, Knut -
Berg, Yngve Bjertner, Cilla Bohlin, Jonas Brinkebark, Marie -

 C

 D

 E
Ebbmar, Louise Eilert, Anna Eklind, Ylwa Engeström, Elsa Eriksson, Karin
Ebeling, Allan Eiring, Ingrid (Herrlin) Eklund, Peggy Engholm, Mary Eriksen, Karsten
Eckhardt, Ulrika Eisenhart, Lennart o Annika Ekstrand, Birgitta "Bie" Engqvist, Erik Eriksson, Lasse
Edenberg, Barbro Eidefjäll, Ina Eldh, Carl Engsrö. Katarina Ernestam Östberg, Ulrika
Edenström, Mats Gustav Ekberg, Alf Eliasson, Christina Engvall, Herman G. Ernkvist, Päivi
Edin-Selin, Ulla Ekberg, Arvid Eliasson, Torbjörn Eriksson, Algot Erret, Heinz
Edmark, Anette Ekberg, Bernhard Elfstrand, Axel Eriksson, Annastina Ewerlöf, Astrid
Edqvist, Annika Ekberg, Jill Elgström, Ossian Ericsson, Björn Ewing, Karin
Edström, David Ekberg, Josef Elmqvist, Hugo Eriksson, Christian -
Eduards, Albert Julius Ekberg, Ulf Enberg, Anne-Sophie Eriksson, Gustaf -
Ehk, Ellen Ekelund, Johan Kristian Eneström, Christina Eriksson, Helena -
Ehnberg, Åse Ekholm, Kurt Engdahl, Camilla Ericsson, Johan (Johannes) -

 F
Fagerberg, Carl Feininger, Wysse Forsberg, Calle Frank, Josef Frisendahl, Carl
Fagerberg, Rolf Ferner, Anders Johan Forsberg, Carl Fredholm, Anders Frisk, Lasse
Fagerfäldt, Janne Fischer, Mathias Forsberg, Jennifer Fredholm Ellgren, Ulrica Frisk, Thomas
Fahlcrantz, Eva Fischer, Willi Forsberg, Lisbeth Fredholm, Lena Frosterud, Åsa
Fahlcrantz, Greta Flodén, Martin Forseth, Einar Fredin-Fredholm, Maud Frumerie, Agnes de
Falk, Åke Florén, Ulla Forsgren, Ninnie Fredriksson, K.A. (KAF) Fryklund, Anna
Falkbert, Åsa Fogelberg, Bengt Erland Forsgren, Lena Christina Fredriksson, Maggie Fürstenberg, Annette von
Falkenberg, Inger Fogelberg, Kaj Forsling Jörpeland, Solbritt Freymann, Paula von Fällgren, Åsa
Fallstedt, Ingel Fogelin, Herman Forslund, Fred Friberg, Berndt Färnföf, Grethe
Fant, Erik Folkesson, Maria Forsman, Bibi Friberg, Charles Färngren, John
Farsnäs, Evert Fornhed, Ann-Charlott Francescon, Renata Fridholm, Gunilla -

 G

 H
Haagensen, Simon Hamberg, Albin Hedqvist, Tom Hild, Eva Hultman, Bosse
Hager, Keh Hamilton, Charlotte Heij, Anna Hillfon, Hertha Hultström, Karl
Hackman-Dahlén, Maria Hammarström, Eddie Heijl, Christer Hirengen, Heidi Husberg, Lis
Hagard, Ian Hammarström, Per Heimann, Heidi Hjoberg, Martin Huselius, Malmköping
Hagel, Anette Hammer, Harald Heinemann, Wilhelm Hjort, Bror Hydman Vallien, Ulrika
Haggård, Hildur Hansson, Beatrice Heissenberger, Ernst Hjortzberg, Olle Hyllengren, Carl
Haglund, Ann-Britt Hansson, Bernt Helgesson, Elna-Karin Hoff, Paul Hyllestad, Nicolai
Hagman, Anita Hansson, Gunnar Hellberg, Göran Hofverberg, Sven Håkansson, Snuffa
Hahn, Birgitta Hansson, Gösta Verner Hellbom, Eva och Pellis Holck, Helene och Ingeborg Hårdstedt, John
Hallström, Elisabeth Hansson, Nils E Hellgren, Anita Holm, Atte Håård, Mats
Hallström, Majwonne Hartman, Gunnar Hellman, Tina Holm, Carla Häberli, Alfredo
Haij, Vera Hartung, Carl-Fredrik Hellström, Lotta Holm, Getthen Hägerstrand, Victor
Hald, Edward Hartwig, Marie-France Henning, Gerhard Holm, Åke Hägg, Anders
Hall, Greta Hasselberg, Per Hennix, Eric Holmberg, Karl Hällström, Thomas
Hallberg, Henry Hauptman, Frans Hennix, Margareta Holmberg, Maria Hätterstrand, Helena
Hallberg, Oskar Hedberg, Hans Henschen, Helga Holmén, Per-Olof Högbom, Helge
Hallenborg Nordström, Inga Hedberg, Eva Hermansson, Olle Holmlund, Margaretha Hörnlund, Kerstin
Hallgren, Knut Hedenström, Evald Herrlin, Ingrid Holmström, Björn -
Hallstan, Lars Hedblom, Gustav Adolf Herrstedt, Inger Holmqvist, Josefine Fina -
Hallsten, Knut Otto Hedin, Karin Heurlin-Scullman, Kerstin Holmström, Nisse -

 I-J
Idestam-Blomberg, Marie L. Janson, Albert Ingemar Johannesen, John Ivan Johansson, Ulf (Arboga) Jungberg, Gerda Elisabet
Inganni, Domenico Janson, Kjell Johannesson, Nils Allan Johansson, Ulf (Resmo) Junsjö, Anne
Ingólfsdóttir, Rósanna Jansson, Annelie Johansen, Knud Johnn, Gustaf Adolf Jäderås, Allan
Isacson, Gudrun Jansson, Brita Johansson, Allan Johnsson, Ivar Jämtland (Dokumentation)
Isaeus, Magnus Jarenskog, Eva Johansson, Arne Johnsson, Jie (John Evert) Järlehed Hyving, Hanna
Isaksson, Aili Jarnestad, Alf Johansson, Britt-Mari Jones, Steven Jönköpings län (Dokument.)
Iwar, Karl Erik Jarnestad, Anna Johansson, Bror Gustaf Jonsdotter, Sunna Jönsson, Anders
Jacobsson, Börje Jaxelius, Karin Johansson, Carl Johan Jonson, Sven Jönsson, Jan Axel
Jacobsson, Jack Jernberg, Folke Johansson, Erik (Tani) Jorm, Arvid Jönsson, Johanna
Jahrl, David Jerndahl, Aron Johansson, Helge Josefsson, Gustaf Förlösa Jörlander, Agneta
Jaking, Åke Jernewall, Kurt Åke Johansson, Lisa Julin, Sven-Eric -
Jancke-Björk, Eva Jobs, Lisbeth och Gocken Johansson, Samuel Julius, Arvid August -

 K

 L
Lagerman-Heijl, Ella Larsson, Malin Liljefors, Anders Bruno Lindström, Karl Lundgren, Tyra
Landgren, Per-Olof Larsson, Marianne Liljequist, August Lindström, Waldemar Lundin Andersson, Ylva
Landin, Albert, David & Tore Larsson, Nils Lind, Gitte Lindström, Åsa Lundkvist Olsen, Gun
Landström, Rut Carla Larsson, Olof Lind, Leif Linné, Erik Lundqvist, John
Langelund, Fifalla Luna Larsson, Veronica Lindahl, Edvard Linning, Christian Arvid Lundström, Nils Emil
Lanner, Olga Larsson, Wämund Lindberg, Björn Livijn, Agneta Luterkort, Einar
Lanmark, Ami Larsson, Åke Lindberg, Erik Ljung, Rosa Lynd, Jackie
Larsen, Agneta Laukkanen, Aune Lindberg-Freund, Märit Ljunggren, Lars Lynge-Ahlberg, Einar
Larsen, Frank Leandersson, Anna Lindberg-Karlsson, Gunnel Ljunggren, Margit Lynge-Ahlberg, Margareta
Larsson, Björn Lehmann, Arno Linning, Christian Ljungström, Marianne Låstbom, Anders
Larsson, Christina Leonette, Dan Liljenberg-Sieurin, Astrid Lodestål, Alf Länsberg, Lotta
Larsson, Gertie Leijeström, Kajsa Lindberg, Margon Lomarker, Bröderna Lönegren, Gertrud
Larsson, Gottfrid Leuchovius, Sylvia Lindberg, Stig Loneberg, Göran Löthman, Gösta och Bengt
Larsson, Gunnar (Göteborg) Le Veau, Johan Lindblad, Per Albert Lundberg, Theodor Lövblad, Marcus
Larsson, Gunnar (Stockholm) Lidberg, Rolf Lindell, Anna Lundgren, Bertil Löwenhielm, Edit von
Larsson, Lars Liepa, Annika Lindhagen, Carin Lundgren, Bror Hjalmar Lööf, Karin
Larsson, Lillemor Liifw, Boo Lindstedt, Lars-Åke Lundgren, Carl Hildor -
Larsson, Lisa Liliengren, Per Lindstrand, Vicke Lundgren, Peter -

 M

 N
Naesström, Agneta Nilsson, Carin Nilsson, Rudolf Nordling, Carin Nyberg, Björn
Nathorst-Windahl, Karin Nilsson, Carl Nilsson, Sofia Nordström, Patrick Nygårdh, Anette
Neander, Stina Nilsson, Emanuel Nilsson, Svante Nordström, Ruben Nylén, Anders
Nehrman, Britta Nilsson, Fred Nilsson, Ulla Norée, Edith Nylund, Anita
Nerman, Einar Nilsson, Henning Nilsson, Vincent Norell, Dagmar Nylund, Gunnar
Nerpin, Henrik Nilsson, Julius Nilzén, Birgitta Norén, Rolf Nyman, Gunnar
Neujd, Herman Nilsson, Leif Åke Nobling, Åke och Eva Norlinder, Jonas Nyman, Per
Neumann, Adolf Nilsson, N. Ingemar Nordahl, Gustaf Norrby, June Nystedt, Lena
Nietosvuori, Aimo Nilsson, Orvar Nordgren, Astrid Norrman, Berth Nyström, Karin
Nilsson, Axel Nilsson, Peter Nordin, Alice Norrman, Pernilla Näsvall, Emil
Nilsson, Birger E. (BEN) Nilsson, Roger Nordin-Tengbom, Hjördis Notini, Anja -

 O

 P-Q
Paahlen, Michael Pernevi, Palle Persson, Inger Pettersson, Caisa Prawitz, Gunilla
Pagfeldt, Lars Percy, Arthur Persson, Juli Pettersson, Christer Preissler, Heinz
Palm, Anna Persman, Gustaf Persson, Katarina Pettersson, Ewaldin Precht, Christian
Palm, Maria Persson, Ann-Britt Persson, Kerstin Pien, Jan Peter W. Prinsessan Eugénie
Palm, Rolf Persson, Annette Persson-Melin, Signe Pihlström, Agneta Printz, Ursula
Palm, Torsten Persson, Annika Pertot, Celo Ploon, Charlotte Pålson, Helena
Palmér, Gith Persson, Bertil Petersson, Lillemor Pohl, Maria Pårup, Mari
Palmgren, Nils Persson, Britt-Ingrid (BIP) Pettersson, Ann-Margret Post, Vicken von Quiding-Ekenberg, Anette
Pamstierna-Weiss, Gunilla Persson, Gerd Pettersson, Anshelm Pott, Greta Qvarnström, Carl Gustaf
Paradis, Eva och Olof Persson-Hjelm, Hilma Pettersson, Arne Praestgaard, Christina -

 R

 S
Sahström, Bror Schlaaf, Johan C. Skawonius, Sven Erik Stojkov, Boris Svensson, Anne
Sallén, John Schlichting, Heinz Skeppström, Evelin Stockholm (Dokumentation) Svensson, Inez
Salomon, Harald Schmützer, AnnBritt Skogh, Börje Strandman, Otto Svensson, Sune G.
Saltö, Ros-Marie Schröder, Anna Skugghall, Gunnel Ström, Carsten Svensson Åhlin, Kerstin
Sandberg, Aron Schulz, Bernhard Slettengren-F, Gudrun Ström, Johan Svärd, Caterine
Sandberg, Harry och Kajsa Schwab, Carl Smedjebäck, Annika Strömberg, Eva Svärd, Christina
Sandberg, Åke Scullman, Bo Solberg, Egil & Birgitta Strömberg Petrovic, H.S. Swärd, John Edvin
Sandbom, Jan Sebardt, Annika Sonerud, Lars Stålhane, Carl-Harry Sydow, Christian von
Sandelius, Johan Wiktor Sellin, Eleonore Sprinchorn, Gerda Stålkrantz, Amie Szilasi, Janos
Sandén, Agneta Selsbo, Aage Rasmus Spångberg, Agneta Sundell, Britt-Louise Säfström, Arne
Sander, Gunilla Serenander, Bengt Staehr-Nielsen, Eva Sundelin, Barbro Sääf, Mariana
Sandquist, Gunnel Simmulson, Mari Stahre, Gunnar Sundeman, Olof Söderberg, Elsa
Sandström, Arne Simonsson, Leon Starup, Anders Sundin, Elisabeth Söderberg, Eva
Sarvimäki, Kerstin Sinnemark, Rolf Starup, Kristian Sundström, Harriet Södergren, Inger
Sarvimäki, Timo Sjöberg, Alf Stefanowicz, Eva Sunnegårdh, Staffan Söderholm, Marie
Schantz, Philip von Sjöberg, Lotta Stenberg, Aina Svanberg, Max Walter Sörensen-Ringi, Harald
Scharp, Karin Sjöblom, Christer Stenbäck, Frans Bernhard Svanström, Camilla Sörling, Lars Herman
Schauman, Östen Sjögren, Eva Stenfelt, Kajsa Svartholm, Bettan -
Schildmeijer, Frans Sjögren, Nils Stiberg, Inga (Chambert) Svensson, Anna -
Schiöler, Joyous Sjöholm, Ville Stjerna, John Svensson, Albert -

 T-U

 V-W
Wahlberg, Erik Warnstad, Åke Werning, Hanna Wickman, Johan Petter Witt, Helmut
Wahlqvist, Barbro Wassman, Karl Wessel-Fougstedt, Erik Wiig, Arnold Wittrock, Gun von
Wahlström, Gerd Watz, Birgitta Wesslander, Barbro Wikforss, Helen Vogel, Anton
Wall, Agneta Wedel, Stina Westberg, Viktor Wikström, Hans Peter Wohlfahrt, Lisa
Wall, Bengt Wehtje-Wallenberg, Olga Westin, Lena Wiliamsson, Kenneth Wolff, Johan
Wall, Susanne Weinberg, Gull Westlund, Annika Willborg, Märta Volmefalk, Lotten
Wallander, Alf Weiss, Gunilla Westman, Marianne Willhammar, Lena Wolter, Anki
Wallberg, Allan Wejsfelt, Sven Wettervik, Tord Willner, Anton Mauritz Voyame, Fabienne
Walldén, Åke och Anders Wennberg, Maya Vianden, Pehr Joseph Winblad, Ulla Wretling, David
Vallien, Bertil Wennerberg, Gunnar Wiberg, Anita Wingertz, Gunilla Wrigstad Östberg, Anna
Wallin, Ester Werkmäster, Jerk Wiberg, Annie Viotti, Ulla Wåhlstedt, Jane
Wallström, Ruben Wernhamn, Barbro Wibom, Maggi Wissler, Anders och Bess Värnlund, Gudrun

 Y-Ö

Dokumentationer
Dokumentationer över kruk- och kakelugnsmakare i Svenska län, landskap eller städer

Just nu finns dokumentationer som omfattar Hallands-, Jämtlands-, Jönköpings-, Kalmar-, Kronobergs- och Älvsborgs Län. Dessutom Stockholm och Örebro Stad.

Klicka här för att komma till sidan med dokumentationer.

 
 


Googlesök bara på signaturer.se           

Ronnie Gustafsson © 2012