Företagsregister
Porslins- Kakel- och Keramikfabriker, små och stora företag

 A-B
Abbekås Keramik Annas Krukor & Fat Ateljé Renö Blekinge (Dokumentation) Brising & Fagerström
AgnChri Stengods Anzengruber Keramik Avalon Keramik Blekinge Keramik Brix Krukmakeri
Ahla Krukmakeri Aspagården Keramik Backa Stenkärlsfabrik Boivie, Carl Kakelfabrik Bromma Keramik
Ailis Keramikverkstad Arbrå Kakelfabrik Backa Keramik Boda Fajansfabrik Brukskeramik
Akka Keramik Argilla Krukmakeri Basun Keramik Bodane Kakelugnsfabrik Brunskogs Keramik
Alingsås Keramik Árran Krukmakeri BaWa Keramik Boda Nova Byxelkrok Keramik
Alm's Keramik Artea Keramikverkstad BeKå Keramik Bo Fajans Båtabackens Keramik
Alsnäs Kakelfabrik Örebro Arvika Kakelfabrik Bernardi Konst Göteborg Borås Kakelfabrik Bältarbo Keramik
Andersson & Johansson Arvika Keramik Birka Keramik Bosarps Stenkärlsfabrik Bäx Krukmakeri
Andersson, O Kakelfabriker Ateljé Arctica Björnbergs Kakelfabrik Brandi Keramik -
Anjous Krukmakeri Ateljé Björkedal Björnbergs Lervarufabrik Bredsjö Porslinsbruk -

 C-F
C A Pettersson & Co Degerhof Porslinsfabrik Elinders Kakelfabrik Filippa K Fullersta Keramik
Catri Stengods Designhuset Lidköping Enegårdens Hantverk Filipstads Kakelfabrik Furusunds Krukmakeri
Cedergrens Kakelfabrik Dreja Krukmakeri Engvall Örebro Fjäderholmarna Futurum Inredningsfirman
Christers Fajansfabrik Ebbebo Keramik Eskilstuna Kakelfabrik Focus Ateljé Falun Fyris Keramik
Christers Keramik Ego Stengods Etelhems Krukmakeri Forssåns Stenkärlsfabrik Fyrklövern
Christina Keramik Ekelunds Marbel & Porslin Eva Björks Lervarufabrik Fredriksdals Porslinsfabrik Fågelmara Krukmakeri
Christine-Fajans Ekelunds Porslinsmåleri Fagersta Keramik Frostviken Keramik Förlösa Lervarufabrik
Dalarna (Dokumentation) Elbogen Keramik Malmö Ferners Krukmakeri Fryksta Krukmakeri -
Deco Helsingborg Elfstrands Kärlfabrik Fide Fajans Fröbäckens Krukmakeri -

 G-J
Gabrielhallen Stockholm Gisslarbo Keramik Hackefors Porslinsfabrik Hjortlunds Ateljéer Jobs Keramik
Gabrielverken Glava Keramikverkstad Hagaström Keramik Hoffman & Björkman Julis Keramik
G.A. Johnn Malmö Glory - Svensk Keramik Hallands Län (Dokumentation) Holmes & Bergnehr Jussis Keramik
Gamla Uppsala Keramik Godset Keramik Hallberg, Oskar Hägerstens Keramik Juttamik
Gamla Stans Krukmakeri Gränsfors Blomkruksfabrik Hammarbyhöldens Krukm. Hälle Krukmakeri Jämtland (Dokumentation)
Gammelgård (Landström) Guldkroken Hamra Krukmakeri Hällinge Keramik Järvsö Keramik
Gammelgård Hishult Gustavsbergs Porslinsfabrik Handfaste Krukmakeri Höganäsbolaget Jönköpings län (Dokument.)
Gammelgården Stengods Gökboet Arvika Handkraft Höganäs Keramik -
Gefle Kakelfabrik Göteborgs Keramik, AB Helsingborg Stenkärlsfabrik Irenes Lersaker -
Gefle Porslinsfabrik Göteborgs Lerkärlsfabrik Hjobergs Keramik Jani Keramik -
Gewecke Keramik Göteborgs Porslinsfabrik Hjo Krukmakeri Jie Gantofta -

 K-M
K2 Keramik Konst Keramik Enhörna Laholm Keramik Lidköpings Porslinsfabrik Mannis Keramik 
Kakelfabriks AB, Karlskrona Kopparbergs Krukmakeri La Poterie Laknäs Kakelugnsfabrik Marianas Keramik
Kalmar län (Dokumentation) Kristinehamns Porslinsfabrik Lars Drejare Lokatta Keramik Mariebergs Porslinsfabrik
Kalmar Kakelfabrik Kronoberg (Dokumentation) Larsson & Lundgren Lomarker, Bröderna Mariehult
Karlbergs Kakelfabrik Krukmakaren Höganäs Lassagårdens Keramik Lomma Porslinsfabrik Medevi Krukmakeri
Karlsbyhedens Krukmakeri Krukmakaren Ystad Ledbergs Krukmakeri Lotta & Mary Keramik Melltorps Krukmakeri
Karlskrona Porslinsfabrik Krukmakargården Leksands Krukmakeri Lotties Keramik Michaels Krukmakeri
Karlslunds Krukmakeri Kullabygdens Keramik Lenas Keramik Lundgren, P.H. (B.H.) Motala Lervarufabrik
Keramikstudion Kullamannen Keramik Lergjord Löfnäs Stenkärlsfabrik Munk Keramik
Keramik Olle Kungsholms Kakelfabrik Lerindustri AB, Örebro MadonnaLiv Munkvalvet Visby
Keramisk Konst Orsa Kvidinge Keramik Lerkärlet Krukmakeri Malmgrens Kakelugnsfabrik Mölle Krukmakeri
Klase Keramik Kville Keramik Lerlaxen Halmstad Malmö Keramik Mönsterås Kakelfabrik
Klippan Keramik Kylle Keramik Lersaker Huddinge Malmö Porslinsfabrik Mörse, AB Stig
Klockaregården Keramik Kärna Krukmakeri Lertuppen Västerås Malmö Porslinsmåleri -
Klosterkeramik L & C Helsingborg, AB L.E. Wahlström, AB Malva Krukmakeri -

 N-S
Neda Keramik Visby Nyman & Nyman Resmo Krukmakeri Skansen Krukmakeri Svedala Kärlfabrik
Nensjö Keramik Nymans Porslinsmåleri Riis Keramik Skaraborg (Dokumentation) Svenska Kakelfabriken, AB
Nila Keramik Ohlsson, Firma Otto B. Ringbergs Krukmakeri Skara Kakelfabrik Svensk Keramik Leksand
Nimo, Siljansnäs Orsa Keramik Rignérs Kakelfabrik Göteborg Skattkärrs Kakelfabrik Svenskt Glas
Nittsjö Keramik Oskarshamns Fajansfabrik Riviera Keramik Skinnarvikens Kakelfabrik Swärds Gullaskruf
Nordisk Keramik Degerfors Oskarshamns Kakelfabrik Rudholms Kakelfabrik Skottorp Stengods Syco / Nya Syco
Norrtelje Kakelfabrik Packendorffs Kakelfabrik Rutebo Leksand Smedy Lervaru & Fajansfabrik Szilasi Keramik
Norrmans Motala Panama Pottery Röinge Keramik Solhem Krukmakeri Säters Kakelfabrik
Norska Lerkärlsbutiken Paradisverkstan Rörstrands Porslinsfabrik Solsieg Keramik Söderdala Kakelfabrik
Norska Stenkärlsfabriken Pol Keramik Sagaform Steninge Lervarufabrik Södermanland (Dokument)
N.T. Holms Kakelfabrik Promoto Keramik Sala Keramikfabrik St. Eriks Lervarufabriker Södertälje Stenkärlsfabrik
Nya Fajansfabriken Förlösa Pålsjö Fajansfabrik Sandberg, J.W. Karlstad Stockholm (Dokumentation) Sölvesborgs Fajansfabrik
Nybro Fajansfabrik Quarnbergs Porslinsfabrik Sandbäcks Kakelfabrik Strömstads Lerkärlsfabrik Sörling & Söner Lervarufabrik
Nykvarns Hantverk Quistofta Stenkärlsfabrik Selsbo Keramik Studio Keramik Göteborg -
Nykyrka Keramik Ramsö Bränneri Sigtuna Keramik Sturehofs Krukmakeri -
Nyköpings Kakelfabrik Raus Stengods Sireköpinge Stengods Svaneholm -

 T-Ö
TAL-Keramik Tornvillans Krumakeri Töreboda Kakelfabrik Wickmans Kakelfabrik Ystad Keramik
Tallhöjdens Stengods Torshälla Stenkärlsfabrik Töreboda Keramik Viktorias Keramik Åfors Keramik
Tallås Hantverk Torsås Fajans Töreboda Lervarufabrik Vimmerby Krukmakeri Åkerlindska Kakelfabriken
Terracotta AB, Göteborg ToTo Keramik Törngrens Krukmakeri Visby Kakelfabrik Älvsborgs län (Dokument)
Terrakotta Keramik Tre Krukor Skansen Ulfsunda Porslinsfabrik Wissler Keramik Älvsjö Keramik
Tidholms Kakelfabrik Trensums Porslinsfabrik Ulricas Krukmakeri Vittinge Keramik Öfverberg Stockholm
Tilgman Keramik Triller Tobo Upsala Ekeby Witt Keramikverkstad Örebro Fajansfabrik
Tillinge Fayencefabrik Trollhättans Kakelfabrik Upsala Kakelfabrik Vänge Gustavsberg Örebro Kakelfabrik
Tinnerbäckens Kakelfabrik Trosa Keramik Utterbergs Lerkärlsfabrik Västergården AB Örebro Kakel o Stenkärlsfab.
Tjurkö Stengods Tullinge Keramik Vallis Keramik Västernorrland (Dokument) Örebro (Dokumentation)
Tolla Keramik Tvings Porslinsfabrik Wallåkra Lerkärlsfabrik Västerviks Krukmakeri Örjan Keramik
Torekov Keramik Tällbergs Keramik Varbergs Stenkärlsfabrik Växjö Porslinsfabrik Östberg J.E. & Co Kakelfabrik
Torekällberget Töreboda Blomkrukor Vianden, P.J. Fjansfabrik Yourstone Keramik -
Personregister
Keramiker, Kruk- och kakelugnsmakare, Skulptörer, enskilda företagare m.fl.

 A
Abrahamsson, Erik Alexéus, Rolf T.M. Anderberg, Mela Andersson, Martin Arvidsson, Gunilla
Abrahamsson, Tony Allansdotter Boström, Maria Andersson, A.G. Arboga Andersson, Ragnar Asel, Rudolf
Ackler, Thomas Allert, Henrik Andersson, Anders (ATA) Andersson, Robin Askengren, Anne
Adelborg, Louise Alm, Annika Andersson, Annkristin Anderson, Sven Asplund, Georg Kristian
Adelborg, Margareta Alm, Ernst Andersson, Axel "Axa" Andréasson, Siv Asshoff, Peter och Majvor
Adelborg, Ottilia Alm, Staffan Andersson, Carl Johan Andrén, Gunilla Atterberg, Ingrid
Addin, Curt M. Almgren, Gösta Andersson, Christin Andresen, Jens Christian Aulin, Ingemar
Adlercreutz, Cilla Almquist, Ansgar Andersson, Eva-Lena Anjou, Carl Erik Avén, Carl Oskar
Adlersparre, Rolf Almquist, Lars Andersson, Gert Ingvar Ankarcrona, Alexis Axelsson, Leena
Adner, Malin Almström, Harald Andersson, Gunnar (Höganäs) Ankarsvärd, Märta Axelsson, Miriam
Adrian, Else Almström, Knut Andersson, Gunnar (DECO) Ankerblad, Birgitta Axelsson, Pär
Ahlin, Agge Alstermark, Bengt Andersson, Göran Anzengruber, Michael Axelsson, Viktor
Ahlsten, Ulrika Améen, Märta Andersson, Jan Åke Arenhill, Åke -
Alberius, Olle Anagrius, Tomas Andersson, Kerstin Aronsson, Agne -
Alexandersson, Charlotte Anderberg, Astrid Andersson, Knut Samuel Aronsson, Åke -
Alexandersson, Thomas Anderberg, Hilda Andersson, Lena Arthur, Jenny och Joakim -

 B
Baggerie, Anette Berge, Greta Björgvinsson, Helgi Bodin, Lars & Eva Brix, Thorvald
Barck, Nils Berglund, Anette Björkdahl, Elin Boije, Lena Brodier, Kristina
Bechteler, Ruth Berglund, Bengt Björklund N, Elisabeth Boivie, Cecilia Brodin, Lena
Beckenström, Lars Bergman, Rune Björkman, Anita Boivie, Philip Brorsén, Gunnar
Bellander, Jenny Bergsten, Lars Björkman-Sundh, Agneta Bolin, Sven Brosböl Hansen, Bente
Benedicks-Bruce, Carolina   Bergström. Lars Björkqvist, Jutta Bolinder, Kjell Brun, Nils
Benedikt, Rose Marie Bernardi, Gervasio Björnberg, Josefine Borg, Gunnar Brusewitz, Anita
Bengtson, Barbro Berndtsson, Åsa Björquist, Karin Borg, Tore Brännström, Susan
Bengtsson, Eva Bertelsen, Svenning Blahd, Eva Borgström, Bo Burmeister, Gabriel
Bengtsson, Göran Beskow, Rut Blanche, Mia Borgström, Carl Einar Bursie-Fogelberg, Anna
Bengtsson, Hertha Beyer, Walther Blekinge (Dokumentation) Borselius, Anne-Beth Burton, Erk och Lore
Bengtsson, Ingvar Beutler, Marika Blixt, Yngve Botwid, Katarina Båge, Gertrud
Bengtsson, Karin Billander, Elisabeth Blomberg, Kjell Bourelius, Elsi Bäck, Mia
Bengtsson, Rolf Billander, Erik och Elisabeth Blomberg, Sigrid Bourelius, Margareta Bäckström, Susanna
Bengtsson, Sven Billander, Folke Blomberg, Stig Bourénery, A. Eugéne Böckman, Edgar
Bennich, Jeanette Billander, Håkan Blomdell, Johan Bouvin, Ture Börjeson, John
Berenvik, Anita Billander, Leif och Greta Blomqvist, Calle Boye, Gustav Börjesson, Maria
Berg, Birgitta "Bi" Billby, Birgit Blomqvist, Malin Brandels, Ove Börsum, Bror
Bergh, Edvard Billgren, Tine Roald (AC) Boberg, Anna Brandi, Henry Börrefors, Mats Åke
Berg, Marie Birgerson, Anna Boberg, Ferdinand Breger, Bibbi & Carl Arne Böving, Riborg
Berg, Oscar Bjerke Petersen, Vilhelm Boberg, Sven Brieditis, Katarina -
Berg, Rolf Bjertner, Cilla Bohlin Palmer, Dagny Brinck, Knut -
Berg, Yngve Bjurström, Edit Bohlin, Jonas Brinkebark, Marie -

 C

 D

 E
Ebbe, Axel Ehnberg, Åse Ekholm, Kurt Eneström, Christina Eriksson, Gustaf
Ebbmar, Louise Eilert, Anna Eklind, Ylwa Engdahl, Camilla Eriksson, Helena
Ebeling, Allan Eiring, Ingrid (Herrlin) Eklund, Peggy Engeström, Elsa Ericsson, Johan (Johannes)
Eckhardt, Ulrika Eisenhart, Lennart o Annika Ekstrand, Birgitta "Bie" Engholm, Mary Eriksson, Karin
Edenberg, Barbro Eidefjäll, Ina Eldh, Carl Engqvist, Erik Eriksen, Karsten
Edenström, Mats Gustav Ekberg, Alf Elfstrand, Axel Engsrö. Katarina Eriksson, Lasse
Edin-Selin, Ulla Ekberg, Arvid Elgström, Ossian Engström, Torolf Ernestam Östberg, Ulrika
Edmark, Anette Ekberg, Bernhard Eliasson, Christina Engvall, Herman G. Ernkvist, Päivi
Edqvist, Annika Ekberg, Jill Eliasson, Torbjörn Eriksson, Algot Erret, Heinz
Edström, David Ekberg, Josef Elmberg, Carl Eriksson, Annastina Ewerlöf, Astrid
Eduards, Albert Julius Ekberg, Ulf Elmqvist, Hugo Ericsson, Björn Ewing, Karin
Ehk, Ellen Ekelund, Johan Kristian Enberg, Anne-Sophie Eriksson, Christian -

 F
Fagerberg, Carl Ferner, Anders Johan Forsberg, Jennifer Fredholm, Lena Frosterud, Åsa
Fagerberg, Rolf Fischer, Mathias Forsberg, Lisbeth Fredin-Fredholm, Maud Frumerie, Agnes de
Fagerfäldt, Janne Fischer, Willi Forseth, Einar Fredriksson, K.A. (KAF) Fryklund, Anna
Fahlcrantz, Eva Flodén, Martin Forsgren, Ninnie Fredriksson, Maggie Fröding, Jonas
Fahlcrantz, Greta Florén, Ulla Forsgren, Lena Christina Freymann, Paula von Fürstenberg, Annette von
Falk, Åke Fogelberg, Bengt Erland Forsling Jörpeland, Solbritt Friberg, Berndt Fällgren, Åsa
Falkbert, Åsa Fogelberg, Kaj Forslund, Fred Friberg, Charles Färnföf, Grethe
Falkenberg, Inger Fogelin, Herman Forsman, Bibi Fridholm, Gunilla Färngren, John
Fallstedt, Ingel Folkesson, Maria Francescon, Renata Fridman, Sigrid -
Fant, Erik Fornhed, Ann-Charlott Frank, Josef Frisendahl, Carl -
Farsnäs, Evert Forsberg, Calle Fredholm, Anders Frisk, Lasse -
Feininger, Wysse Forsberg, Carl Fredholm Ellgren, Ulrica Frisk, Thomas -

 G

 H
Haagensen, Simon Hamilton, Charlotte Hedqvist, Tom Hild, Eva Hultman, Bosse
Hager, Keh Hammarström, Eddie Heij, Anna Hillfon, Hertha Hultström, Karl
Hackman-Dahlén, Maria Hammarström, Per Heijl, Christer Hillberg, Daniel Husberg, Lis
Hagard, Ian Hammer, Harald Heimann, Heidi Hirengen, Heidi Huselius, Malmköping
Hagel, Anette Hansson, Beatrice Heinemann, Wilhelm Hjoberg, Martin Hydman Vallien, Ulrika
Haggård, Hildur Hansson, Bernt Heissenberger, Ernst Hjort, Bror Hyllengren, Carl
Haglund, Ann-Britt Hansson, Gunnar Helgesson, Elna-Karin Hjortzberg, Olle Hyllestad, Nicolai
Hagman, Anita Hansson, Gösta Verner Hellberg, Göran Hoff, Paul Håkansson, Snuffa
Hahn, Birgitta Hansson, Nils E Hellbom, Eva och Pellis Hofverberg, Sven Hårdstedt, John
Hallström, Elisabeth Hartman, Gunnar Hellgren, Anita Holck, Helene och Ingeborg Håård, Mats
Hallström, Majwonne Hartung, Carl-Fredrik Hellman, Tina Holm, Atte Häberli, Alfredo
Haij, Vera Hartwig, Marie-France Hellström, Lotta Holm, Carla Hägerstrand, Victor
Hald, Edward Hasselberg, Per Henning, Gerhard Holm, Getthen Hägg, Anders
Hall, Greta Haug, Wiggo Hennix, Eric Holm, Åke Hällström, Thomas
Hallberg, Henry Hauptman, Frans Hennix, Margareta Holmberg, Karl Hätterstrand, Helena
Hallberg, Oskar Hedberg, Hans Henschen, Helga Holmberg, Maria Högbom, Helge
Hallenborg Nordström, Inga Hedberg, Eva Hermansson, Olle Holmén, Per-Olof Hörlin, Hugo
Hallgren, Knut Hedenström, Evald Herrlin, Ingrid Holmlund, Margaretha Hörnlund, Kerstin
Hallstan, Lars Hedberg, Johan Herrstedt, Inger Holmström, Björn Höök, Jacob
Hallsten, Knut Otto Hedblom, Gustav Adolf Herweighr, Carl Holmqvist, Josefine Fina -
Hamberg, Albin Hedin, Karin Heurlin-Scullman, Kerstin Holmström, Nisse -

 I-J
Idestam-Blomberg, Marie L. Janson, Albert Ingemar Johannesen, John Ivan Johansson, Ulf (Arboga) Julius, Arvid August
Inganni, Domenico Janson, Kjell Johannesson, Nils Allan Johansson, Ulf (Resmo) Jungberg, Gerda Elisabet
Ingólfsdóttir, Rósanna Jansson, Annelie Johansen, Knud Johansson, Wiggo Junsjö, Anne
Isacson, Gudrun Jansson, Brita Johansson, Allan Johnn, Gustaf Adolf Junus, Boel
Isaeus, Magnus Jarenskog, Eva Johansson, Arne Johnsson, Ivar Jäderås, Allan
Isaksson, Aili Jarnestad, Alf Johansson, Britt-Mari Johnsson, Jie (John Evert) Jämtland (Dokumentation)
Iwar, Karl Erik Jarnestad, Anna Johansson, Bror Gustaf Jones, Steven Järlehed Hyving, Hanna
Jacobsson, Börje Jaxelius, Karin Johansson, Carl Johan Jonsdotter, Sunna Jönköpings län (Dokument.)
Jacobsson, Jack Jernberg, Folke Johansson, Erik (Tani) Jonson, Sven Jönsson, Anders
Jahrl, David Jerndahl, Aron Johansson, Helge Jorm, Arvid Jönsson, Jan Axel
Jaking, Åke Jernewall, Kurt Åke Johansson, Lisa Josefsson, Gustaf Förlösa Jönsson, Johanna
Jancke-Björk, Eva Jobs, Lisbeth och Gocken Johansson, Samuel Julin, Sven-Eric Jörlander, Agneta-

 K

 L
Lagerman-Heijl, Ella Larsson, Marianne Liljequist, August Lindström, Karl Lundgren, Tyra
Landgren, Per-Olof Larsson, Nils Lind, Gitte Lindström, Waldemar Lundin Andersson, Ylva
Landin, Albert, David & Tore Larsson, Olof Lind, Leif Lindström, Åsa Lundkvist Olsen, Gun
Landström, Rut Carla Larsson, Veronica Lindahl, Edvard Linné, Erik Lundqvist, John
Langelund, Fifalla Luna Larsson, Wive Lindberg, Björn Linning, Christian Arvid Lundström, Nils Emil
Lanner, Olga Larsson, Wämund Lindberg, Erik Livijn, Agneta Luterkort, Einar
Lanmark, Ami Larsson, Åke Lindberg-Freund, Märit Ljung, Rosa Lynd, Jackie
Larsen, Agneta Laukkanen, Aune Lindberg, Gusten Ljunggren, Lars Lynge-Ahlberg, Einar
Larsen, Frank Leandersson, Anna Lindberg-Karlsson, Gunnel Ljunggren, Margit Lynge-Ahlberg, Margareta
Larsson, Björn Lehmann, Arno Lindman, Bruno Ljungström, Marianne Låstbom, Anders
Larsson, Christina Leonette, Dan Linning, Christian Lodestål, Alf Länsberg, Lotta
Larsson, Gertie Leijeström, Kajsa Liljenberg-Sieurin, Astrid Lomarker, Bröderna Löfström, Carl Erik
Larsson, Gottfrid Leuchovius, Sylvia Lindberg, Margon Loneberg, Göran Lönegren, Gertrud
Larsson, Gunnar (Göteborg) Le Veau, Johan Lindberg, Stig Lundberg, Sigrid Löthman, Gösta och Bengt
Larsson, Gunnar (Stockholm) Lidberg, Rolf Lindblad, Per Albert Lundberg, Theodor Lövblad, Marcus
Larsson, Lars Liepa, Annika Lindell, Anna Lundgren, Bertil Löwenhielm, Edit von
Larsson, Lillemor Liifw, Boo Lindhagen, Carin Lundgren, Bror Hjalmar Lööf, Karin
Larsson, Lisa Liliengren, Per Lindstedt, Lars-Åke Lundgren, Carl Hildor -
Larsson, Malin Liljefors, Anders Bruno Lindstrand, Vicke Lundgren, Peter -

 M

 N
Naesström, Agneta Nilsson, Carin Nilsson, Robert Nordin-Tengbom, Hjördis Notini, Anja
Nathorst-Windahl, Karin Nilsson, Carl Nilsson, Roger Nordling, Carin Nyberg, Björn
Neander, Stina Nilsson, Emanuel Nilsson, Rudolf Nordström, Patrick Nygårdh, Anette
Nehrman, Britta Nilsson, Fred Nilsson, Sofia Nordström, Ruben Nylén, Anders
Nerman, Einar Nilsson, Henning Nilsson, Svante Norée, Edith Nylund, Anita
Nerpin, Henrik Nilsson, Henry Nilsson, Ulla Norell, Dagmar Nylund, Gunnar
Neujd, Herman Nilsson, Julius Nilsson, Vincent Norén, Rolf Nyman, Gunnar
Neumann, Adolf Nilsson, Leif Åke Nilzén, Birgitta Norlinder, Jonas Nyman, Per
Nietosvuori, Aimo Nilsson, Lizzie Elvira Nobling, Åke och Eva Norrby, June Nystedt, Lena
Nilsson, Asta Nilsson, N. Ingemar Nordahl, Gustaf Norrman, Berth Nyström, Karin
Nilsson, Axel Nilsson, Ovar Nordgren, Astrid Norrman, Pernilla Näsvall, Emil
Nilsson, Birger E. (BEN) Nilsson, Peter Nordin, Alice Norrström, Hjalmar -

 O

 P-Q
Paahlen, Michael Pernevi, Palle Persson, Juli Pettersson, Christer Preissler, Heinz
Pagfeldt, Lars Percy, Arthur Persson, Katarina Pettersson, Ewaldin Precht, Christian
Palm, Anna Persman, Gustaf Persson, Kerstin Pettersson, Harald Prinsessan Eugénie
Palm, Maria Persson, Ann-Britt Persson-Melin, Signe Pien, Jan Peter W. Printz, Ursula
Palm, Rolf Persson, Annette Pertot, Celo Pihlström, Agneta Pålson, Helena
Palm, Torsten Persson, Annika Petersson, Lillemor Ploon, Charlotte Pårup, Mari
Palmer, Dagny Persson, Bertil Pettersson, Anna Pohl, Maria Quiding-Ekenberg, Anette
Palmér, Gith Persson, Britt-Ingrid (BIP) Pettersson, Ann-Margret Post, Vicken von Qvarnström, Carl Gustaf
Palmgren, Nils Persson, Gerd Pettersson, Anshelm Pott, Greta .
Pamstierna-Weiss, Gunilla Persson-Hjelm, Hilma Pettersson, Arne Praestgaard, Christina .
Paradis, Eva och Olof Persson, Inger Pettersson, Caisa Prawitz, Gunilla .

 R

 S
Sahström, Bror Schiöler, Joyous Sjöholm, Ville Stille, Dag Svensson, Albert
Sallén, John Schlaaf, Johan C. Skaraborg (Dokumentation) Stjerna, John Svensson, Anne
Salomon, Harald Schlichting, Heinz Skawonius, Sven Erik Stojkov, Boris Svensson, Inez
Saltö, Ros-Marie Schmützer, AnnBritt Skeppström, Evelin Stockholm (Dokumentation) Svensson, Sune G.
Sandberg, Aron Schröder, Anna Skogh, Börje Strandman, Otto Svensson Åhlin, Kerstin
Sandberg, Harry och Kajsa Schulz, Bernhard Skugghall, Gunnel Ström, Carsten Svärd, Caterine
Sandberg, Åke Schwab, Carl Slettengren-F, Gudrun Ström, Johan Svärd, Christina
Sandbom, Jan Scullman, Bo Smedjebäck, Annika Strömberg, Eva Swärd, John Edvin
Sandelius, Johan Wiktor Sebardt, Annika Solberg, Egil & Birgitta Strömberg Petrovic, H.S. Sydow, Christian von
Sandén, Agneta Sellin, Eleonore Sonerud, Lars Stålhane, Carl-Harry Szilasi, Janos
Sander, Gunilla Selsbo, Aage Rasmus Sprinchorn, Gerda Stålkrantz, Amie Säfström, Arne
Sandquist, Gunnel Serenander, Bengt Spångberg, Agneta Sundell, Britt-Louise Sääf, Mariana
Sandström, Arne Silverskog, Johan Staehr-Nielsen, Eva Sundelin, Barbro Söderberg, Elsa
Santesson, Ninnan Simmulson, Mari Stahre, Gunnar Sundeman, Olof Söderberg, Eva
Sarvimäki, Kerstin Simonsson, Leon Starup, Anders Sundin, Elisabeth Södergren, Inger
Sarvimäki, Timo Sinnemark, Rolf Starup, Kristian Sundström, Harriet Söderholm, Marie
Schantz, Philip von Sjöberg, Alf Stefanowicz, Eva Sunnegårdh, Staffan Södermanland (Dokument)
Scharp, Karin Sjöberg, Lotta Stenberg, Aina Svanberg, Max Walter Sörensen-Ringi, Harald
Schauman, Östen Sjöblom, Christer Stenbäck, Frans Bernhard Svanström, Camilla Sörling, Lars Herman
Schenning, Petter Sjögren, Eva Stenfelt, Kajsa Svartholm, Bettan -
Schildmeijer, Frans Sjögren, Nils Stiberg, Inga (Chambert) Svensson, Anna -

 T-U

 V-W
Wahlberg, Erik Warnstad, Åke Wessel-Fougstedt, Erik Wickman, Johan Petter Wittrock, Gun von
Wahlqvist, Barbro Wassman, Karl Wesslander, Barbro Wiig, Arnold Vogel, Anton
Wahlström, Gerd Watz, Birgitta Wessely, Willy Wikforss, Helen Wohlfahrt, Lisa
Wall, Agneta Wedel, Stina Westberg, Viktor Wikström, Hans Peter Wolff, Johann
Wall, Bengt Wehtje-Wallenberg, Olga Westin, Lena Wiliamsson, Kenneth Volmefalk, Lotten
Wall, Susanne Weinberg, Gull Westlund, Annika Willborg, Märta Wolter, Anki
Wallander, Alf Weiss, Gunilla Westman, Marianne Willhammar, Lena Voyame, Fabienne
Wallberg, Allan Wejsfelt, Sven Wetterlund, Johan Axel Willner, Anton Mauritz Wretling, David
Walldén, Åke och Anders Wennberg, Maya Wettervik, Tord Winblad, Ulla Wrigstad Östberg, Anna
Wallenberg, Axel Wennerberg, Gunnar Vianden, Pehr Joseph Wingertz, Gunilla Wåhlstedt, Jane
Vallien, Bertil Werkmäster, Jerk Wiberg, Anita Viotti, Ulla Värnlund, Gudrun
Wallin, Ester Wernhamn, Barbro Wiberg, Annie Wissler, Anders och Bess Västernorrland (Dokument)
Wallström, Ruben Werning, Hanna Wibom, Maggi Witt, Helmut -

 Y-Ö

Dokumentationer
Dokumentationer över kruk- och kakelugnsmakare i Svenska län, landskap eller städer

Just nu finns dokumentationer som omfattar Blekinge, Dalarna, Hallands-, Jämtlands-, Jönköpings-, Kalmar-, Kronobergs-, Västernorrlands och Älvsborgs Län. Dessutom Stockholm och Örebro Stad.

Klicka här för att komma till sidan med dokumentationer.

 
 


Googlesök bara på signaturer.se           

Ronnie Gustafsson © 2012